Forum Ortam

Forum Ortam (http://forumortam.com/index.php)
-   Engelleri hep birlikte kaldıralım! (http://forumortam.com/forumdisplay.php?f=41)
-   -   6 bin gönüllü dev Atatürk portresi oluşturdu (http://forumortam.com/showthread.php?t=29017)

buse 08.Haziran.2015 22:15

6 bin gönüllü dev Atatürk portresi oluşturdu
 
http://i.tmgrup.com.tr/cr/2014/08/27...19140827103334


Anıtkabir’de 6000 kişinin biraraya gelerek oluşturduğu portre, fotoğraf sanatçısı ve proje lideri Cumhur Aygün tarafından çekilen hava fotoğrafları ile ölümsüzleşerek tarihe geçti.

Genelkurmay Başkanlığı'nın özel izni ve Anıtkabir Komutanlığı'nın organizasyon için verdiği destekle çalışmaları iki ay önce başlayan "Anıtkabirdeyiz" etkinliği, Türkiye'nin her yerinden bu özel güne katılmak için gelen onbinlerce gönüllünün yoğun ve yürekli desteği ile gerçekleşti.

26 Ağustos 2014 Salı sabahı erken saatlerden itibaren kayıt yaptırmak için yerini alan onbinlerce kişi, yalnızca ilk 6000 kişinin portrede yer alabileceğini bilmelerine ve yakıcı sıcağa rağmen sabırla beklediler.

10:30'dan itibaren kayıtlarını tamamlayan 6000 gönüllü, Anıtkabir tören alanına giriş yaparak Guinness rekorunun bir parçası olma şansını yakaladı.

10 Kasım 2012 İzmir'de "İzindeyiz", 29 Ekim 2013 Bursa'da "Duruyoruz" etkinlikleri ile başlayan bu projenin finali "Anıtkabirdeyiz" adı ile, Büyük Taarruz'un başladığı gün, 26 Ağustos'ta ve Büyük Önder Atatürk'ün ebedi istirahatgahında gerçekleştirildi.

Anıtkabir'de 6000 kişinin biraraya gelerek oluşturduğu portre, fotoğraf sanatçısı ve proje lideri Cumhur Aygün tarafından çekilen hava fotoğrafları ile ölümsüzleşerek tarihe geçti.

Etkinliğin kayıtlarının alınmaya başlamasından itibaren, 6000 kişinin içeriye girdiğini belgeleyen Guinness rekor tespit hakemleri, başvuruları daha önce tamamlanan rekor denemesini de kayıt altına aldı.

Onbinlerce gönüllü, Ata'sına olan bağlılığının ve sevgisinin ifadesi olarak yerini alırken, "Atamızın izindeyiz, ilkelerinin bekçisiyiz " sözlerini tekrar ediyordu.

Anıtkabir Komutanı Piyade Albay Muzaffer Taytak yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Ziyarete açıldığı günden bu yana ilk kez bu özel etkinlik sebebi ile kapılarımızı 5 saatliğine kapadık. Ama bu denli anlamlı ve özel projenin finali başka bir yerde yapılamazdı."

6000 gönüllünün sabır ve inançla yaklaşık 5 saat boyunca, bu muhteşem sonucu beklediği organizasyonun başından sonuna kadar kusursuz bir karşılama ve konukseverlikle hareket eden Anıtkabir Komutanlığı tüm katılımcıların taktirini topladı.

http://i.tmgrup.com.tr/cr/2014/08/27/381084526419.jpg

Yaklaşık 250 kişinin organizasyon için görev yaptığı bu dev organizasyon dünya basınının da büyük ilgisini topladı. Hava fotoğrafı, uluslararası haber ajansları tarafından da anında tüm dünya basını ile paylaşıldı.

Organizasyon tanıtım videoları sosyal paylaşım sitelerinde rekorlar kıran Anıtkabirdeyiz etkinliği sonunda ortaya çıkan fotoğrafın parçası olma şansının yakalayan ve tarihe geçen herkes içinde unutulmaz bir anı olarak kalacak.

Proje lideri Cumhur Aygün'ün etkinlik sonrası yaptığı açıklamada ;

"Hayalimizi gerçekleştirme şansını bize sağlayan önce Genelkurmay Başkanlığı ve Anıtkabir Komutanlığı'nın, sonra bu işe gönülden emek harcayan ekibimize ve yürekli halkımıza minnetlerimizi sunarız" dedi.Şu Anki Saat: 04:29

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2021, vBulletin Solutions, Inc.