Forum Ortam

Forum Ortam (http://forumortam.com/)
-   Mutfak Püf Noktaları (http://forumortam.com/mutfak-puf-noktalari/)
-   -   Pilav Pişirmenin Püf Noktaları (http://forumortam.com/mutfak-puf-noktalari/80051-pilav-pisirmenin-puf-noktalari.html)

buse 11.Şubat.2016 19:52

Pilav Pişirmenin Püf Noktaları
 
http://www.butamsenlik.com/wp-conten...pg&w=231&h=139

Pilav pişirirken nelere dikkat edilmelidir, pilav pişirme yöntemleri, pirinç pilavı ve püf noktaları, pilav pişirmenin püf noktaları…
Pilav Pişirme Yöntemleri

Türk mutfağının vazgeçilmez tatlarından ve ana yemeklerinden olan pilavın püf noktalarına göz atalım isterseniz. Kolay gibi görünse de pilavı kıvamında yapmak tecrübe ve beceri isteyen bir iştir. Ancak birkaç püf noktasıyla sizde çok kıvamında ve güzel pilav yapabilirsiniz.
İşte pilav yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar:
  • Pilav pişirilirken pirinç, yağ içerisinde kavrulursa kavurma pilav, pirinç su içerisinde haşlanırsa salma pilav adını alır.
  • Pilav yaparken baldo pirinç, yağ olarak tereyağı kullanınız. Sıvı yağları tek başına veya tereyağı ile birlikte kullanabilirsiniz. En güzeli tereyağı ile yapılan pilavdır, bunu da aklınızdan çıkarmayın https://s.w.org/images/core/emoji/72x72/1f609.png
  • 1 su bardağı pirinç için, 50 gram yağ kullanmanız en idealidir.
  • Normalde 1 ölçek pirince, 1.5 ölçek su kullanılır. Eğer pilavınız diri kalmışsa, üzerine 1/2 ölçek kaynar su ilave ederek pilavınızı pişirmeye devam edin.
  • Pilav pişirme süresi ortalama 15 dakikadır. Pilavın lezzetli olmasını istiyorsanız en az 15-20 dakika dinlendirmelisiniz.
  • Eğer sade pilav pişiriyorsanız, pişme suyuna ekleyeceğiniz 1-2 çay kaşığı limon suyu ya da incecik dilimlenmiş bir limon pilavın rengini daha beyaz yapacaktır.
  • Pilavı sade yapmak istemiyorsanız içine tel şehriye, arpa şehriye, haşlanmış mısır, kızarmış küp şeklinde patlıcan, bezelye, havuç, kırmızı közleme biber, havuç, haşlanmış yeşil mercimek, haşlanmış nohut gibi farklı malzemelerde ekleyebilirsiniz.
Pilavın içine patlıcan: Patlıcan kabuklarını soyduktan sonra içine sirke ve çok az zeytinyağı konmuş suda bir süre haşlayın. Daha sonra istediğiniz küçüklükte dilimleyin ve pilav yaparken içine karıştırın. Pilavınız böylece çok lezzetli olacak.
Pilavınızı tekrar ısıtırken: Pilavınızı tekrar ısıtırken, bir kabın içine su koyup, bu kabın üzerine pilav tenceresini koyup, buhar ile ısıtırsanız, pilav taneli kalır, tazeliğini muhafaza eder.


Şu Anki Saat: 03:27

Powered by vBulletin® Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2020, vBulletin Solutions, Inc.